مطالب سایت

پاسخ سید مقاومت به شیطنت صهیونیست ها چگونه خواهد بود؟ / آیا سلام گرگ فرانسوی بی طمع است؟

به گزارش دنیای سیاست  منابع مورد وثوقی در درون دستگاه تصمیم سازی حاکمیت محور مقاومت اطلاعاتی از نیت لبنان برای دادن جواب فوری به حملات اسرائیل پرده برداری کرده اند. از سوی دیگر حزب الله به منظور آماده سازی برای جنگ احتمالی وضعیت هشدار کامل اعلام نموده و تمامی ساختمان حای این گروه تخلیه و تجمع نیرو ها ممنوع شده است . در ایران، سوریه و فلسطین نیز انگشت ها بروی ماشه قرارگرفته است.
همه این ماجرا از زمانی آغاز شد که سید حسن نصر الله دبیر کل حزب الله لبنان از شهر العین منطقه وادی البقاع تهدیداتی را علیه اسرائیل مطرح نمود. وی قسم خورد که تمامی پهپاد های اسرائیلی را که تمامیت ارضی لبنان را نقض کنند ساقط نماید.
این اتفاق در جواب شهادت دو عضو حزب الله در سوریه و ارسال پهپاد های انتحاری به سوی اهداف با اهمیت حزب الله در حومه بیروت مطرح شده است. نتانیاهو پند ساعت بعد با بمب باران مواضع جبهه مردمی آزادی فلسطین در همان منطقه به این اظهارات پاسخ داد.
سید حسن نصر الله هیچ گزینه ای جز جواب دادن به این حملات ندارد. اگر وی از دادن جوابی که قولش را داده است و نقض مقرات درگیری بین دو کشور -که بعد از جنگ سس و سه روزه مقرر شده- را نادیده بگیرد نه تنها اعتبارش را – که در این شرایط نقش حیاتی دارد- از دست میدهد بلکه امکان تشویق اسرائیل به حمله مجدد به مواضع لبنان نیز افزایش پیدا خواهد کرد.
جشم تمام جهان عرب -به ویژه یمنی ها، سوری ها، عراقی ها و طرفداران لبنانی حزب الله – به این مسئله دوخته شده است که این جواب کی و کجا به وقوع می پیوندد. سید حسن حتی در اسرائیل هم اعتبار زیادی دارد و مردم حرف های او را باور می کنند، تا انجا که اغلب روزنامه ی اسرائیلی آمروز بر آن صحه گذاشته اند. حزب الله قرار است که از نقض پیمان مجدد اسرائیل جلوگیری نموده و سرمشقی برای دفاع از تمامیت ارضی در میان کشور های محور مقاومت بشود.
از بعد از این حمله پهپاد های اسرائیلی بی وقفه بر روی آسمان بیروت در رفت و آمد هستند. یکی از افسران محور مقاومت در این باره گفته است که اسرائبل هر کاری در توان دارد می کند تا عکس العملی را ایجاد کند تا بتواند ظرفیت های دفاع هوایی ما را شناسایی کند.
رژیم صهیونیستی همچنین منتظر است تا ببیند آیا ممکن است که به هدف قرار دادن انبار ها تسلیحات حزب الله و ترور اعضاء شاخص این گروه با استفاده از پهپاد های انتهاری ادامه بدهد یا نه ، جواب این سوال به هزینه ایکه باید متحمل شود بستگی دارد. نتانیاهو خود را در تنگنا یی قرار داده است که در آن نه راه پیش و نه راه پس دارد، او می داند که اگر حزب الله از پاسخ دادن به این تهاجمات -به علت وضعیت وخیم اقتصادی لبنان و دور ماندن از یک جنگ ویرانگر- امتناع ورزد این شانس را دارد که سید حسن نصر الله یا به حاشیه براند.
به این علت که عراقی ها به هدف قرار دادن پنج انبار سلاحشان و به شهادت رساندن فرمانده حشد الشعبی واکنشی نشان ندادند، صهیونیست ها برداشت نموده اند که فضا برای دخالت نظامیشان در عراق فرهم است. حزب الله از این رویه صهیونیست ها آگاهی دارند پس اجازه همچنین اتفاقی را در خاک خودشان ولو به قیمت به راه افتاد جنگ نخواهند داد.
مواضع سید مقاومت برای ضربه زدن به اسرائیل با بیانات میشل عون رئیس جمهور لبنان که این اقدام اسرائیل را اعلام جنگ قلمداد کرده بود تقویت شده است، حتی سعد حریری نخست وزیر لبنان هم این اقدامات خصمانه را تهدیدی برای ارامش منطقه توصیف کرده است. حزب الله حالا پشتیبانی مردمی لازم برای ایستادن در مقابل رژیم صهیونیستی و گرفتن انتقام از آن -حتی اگر شرایط از کنترل خارج شود را- دارا است.
از دیگر طرف دست های سید حسن نصر الله دیگر توسط مقامات لبنانی که از وی می خواستند در طی فصل گردشگری از ایجاد تنش بپرهزد بسته نیست.
این موقعیت برای حزب الله وجود دارد تا وجهه نتانیاهو را خدشه دار نماید. اگر نتانیاهو تصمیم بگیرد که جنگ راه بیاندازد، صرف نظر از نتیجه جنگ او مطمئناً انتخابات را واگذار خواهد کرد؛ اگر هم تصمیم بگیرد که از این مسئله چشم پوشی کند، ضعیف به نظر می رسد ولی اسیب کمتری متحمل می شود.
در میان کارشناسان گمانه زنی های درباره ارتباط اقبال مجدد غربی ها به مذاکره با ایران با این اتفاقات به چشم می خورد. این عده میگویند بعید نیست که فرانسه در تلاش باشد تا نشان دادن در باغ سبز ایران را به این فکر بیاندازد تا با متقاعد کردن دوستان لبنانیشان به عدم افزایش تنش ها برای پیشبرد مذاکرات، نتانیاهو را از این شرایط بغرنج رهایی بخشند.

حضور پرتعداد سفرای کشور های مختلف به ویژه کشور های عربی در لبنان به منظور میانجی گری و مطرح شدن مسئله درگیری های اتفاق افتاده درگفتگوی دکتر روحانی با ایمانوئل مکرون از جمله شواهدی است که این احتمال را تقویت می کند.

منبع: میدل ایست پالتیکس با اندکی گسترش

#تیتر #بین_الملل #لبنان #محور_مقاومت #اسرائیل #عراق #ایران #مذاکرات #مکرون #فرانسه #انتخابات #جنگبرچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن