مطالب سایت

چگونه طرح خاورمیانه بزرگ روز به روز دست نیافتنی تر می شود؟

پیروزی دونالد ترامپ پیامد های وخیمی برای طرح خاورمیانه بزرگ که از زمانی که در 2003 مطرح شد، سرلوحه سیاست خارجی آمریکا در منطقه خاورمیانه بوده، داشته است. جهت گیری ترامپ به سوی مسائل داخلی آمریکا نظیر مهاجرت اقتصاد و حمایت از کالای داخلی، ظهور رقبای ژئوپلتیکی چدید نظیر چین و ایران و تغییر معادلات منطقه ای طی مبارزه با داعش در سوریه، کم و بیش، توازن جدیدی را در قوای خاورمیانه به وجود آورده است.با این که شرایط هنوز هم تثبیت نشده ولی واضح است که آمریکا دیگر موقعیت مسلط خود را از دست داده است.
در صدر همه اینها، در پی اتفاقات سال 2016، ترکیه که یکی از بازیگران کلیدی در منطقه شرق آسیا است، مواضع خود را نسبت به روسیه تغییر داده است و شروع به فاصله گرفتن از ایالات متحده کرده است. حاکمیت ترکیه واشنگتن را متهم به نقش داشتن در کودتای نافرجام می دانند و همین مسئله موجب شکاف در روابط متحدان دیرینه شده است. تا به این جا ترکیه و اسرائیل به عنوان پایگاه هایی برای حمایت از منافع امریکا در منطقه شناخته می شدند. هرچند تضاد ها بر سر پشتیبانی آمریکا از تجزیه طلبان کرد که در حال مبارزه با دولت ترکیه هستند پدیدار شد. به ثابه عدم تفاهم بر سر این مسئله امریکا یکی از مهمترین شرکایش در منطقه را از دست داد. بعد از شکست کوتا نیز خصومت ها از این هم فراتر رفت و ترکیه بحث امکان خروجش از ناتو را به میان آورد و غرب نیز ترکیه را به قطع فرایند عضویت این کشور در اتحادیه اروپا تهدید نمود.
به موازات این فرایند، عربستان سعودی و قطر نیز شروع تنظیم سیاست خارجی خود بر طبق برداشتشان منبی بر عدم توانایی آمریکا در کنترل شرایط در منطقه نمودند، در این راستا قطر تلاش های را برای جلب حمایت روسیه که قدرت خود را در سوریه نشان داده بود شروع کرد.
قطر به عنوان متحد سنتی ترکیه ، راهی مشابه این کشور در پیش گرفت و حتی رابط خود را با ایران بهبود بخشید. عربستان به عنوان رقیب منطقه ای قطر هم ناگزیر راهبرد مشابهی را اتخاذ کرد. البته این به این معنا نبود که به ایران، اصلی ترین رقیب منطقه ایش نزدیک شود، بلکه این تغییر با برقراری رابطه با روسیه، که خرید s-400 از روسیه برخلاف میل آمریکا از نمود های بارز آن بود، عملیاتی کرد.

منبع: یونایتد ورلد اینترنشنال

#بین_الملل #ترکیه #روسیه #سوریه #قطر #عربستان_سعودی #ایران #امریکا #خاورمیانه_بزرگبرچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن