نقدی بر سعید حجاریان

تعریف سکولاریسم به جدایی دین از سیاست ، لطف است به سکولارهای جهان.

تعریف سکولاریسم به جدایی دین از سیاست ، تعریفی صحیح اما ناقص است.

سکولاریسم ، به جدایی دین از سیاست ، اقتصاد ، فرهنگ ، اخلاق ، خانواده ، و در یک کلام ، عرفی سازی کامل دین (Mystification) و فراموشی دین از تمامی ارکان اجتماعی انسان اطلاق می شود.

ساعاتی پیش ، جناب حجاریان در یادداشتی در ماهنامه زنان امروز تحت عنوان آیا در جامعه ما مردان فرادست هستند) به نقد سنت های اجتماعی درباره زنان پرداختند.

سکولاریسم یعنی همین نوع بیان که احکام بانوان در اسلام را بدون در نظر داشتن حکیم بودن خالق و صحیح بودن احکام اسلامی شود و  عدم تفکیک عادلانه بین احکام اسلامی و جاهلان مسلمان.

اولین آسیب این نوع سکولاریسم  ازبین رفتن کرامت زن ،  نابودی حقوق الهی زن در زیر شعار تساوی(equaliterianism) ،  اعتراض به دور نگه داشته شدن بانوان از جامعه که رنگ شعارهای سوسیالیستی را در خود جا داده است و…است.

اولین سوالی که جناب حجاریان موظّف به پاسخ درمورد آن می باشند،  تعیین منتهی الیه این برابری خواهی است.

آیا امروز ، به عنوان مثال در آمریکا که فقط در سال ۱۹۹۰(با توجه به گسترش فساد ، این آمار شدیدتر گردیده است) ۱۲ میلیون زن آمریکایی مورد تعرض جنسی قرار گرفتند ، دارای آزادی می باشند؟

برابری زنان و مردان ملزوماتی در غرب داشت که مِن جمله آن ، تعرض روزانه به ۴۰ درصد دختران آمریکایی بود.(کتاب فمینیسم در آمریکا تا سال۲۰۰۳ ، صفحه۲۰).

ناجوانمردی است که همه ی نتایج این آزادی ها به جامعه گفته نشود و مورد داوری صحیح و چندجانبه قرار نگیرد.

آیا جناب حجاریان ،  نمیدانند که تعریف اسلام از عدالت ، با تعریف غرب از عدالت مغایرت دارد؟ تعریف غرب از عدالت ، اکوالیتریانیسم ، به معنای مساوی بودن حقوق همه بشر و تعریف اسلام از عدالت ، اعطاء کل ذی حق حقه ، به معنای فیض هر چیزی به اندازه ظرفیت وجودی آن است؟

عدالت در غرب خود ظلم است و عدالت اسلامی ، خود عدل.

فراموشی این مسئله که احکام اسلامی ، توسط حیّ متعال برای بشر مقرر گردیده و خلاف آن ، تعقل نیست ، بلکه جهالت است ، مسئله ای است که سال هاست به روشنفکران این کشور گویا یادآوری نشده و صد البته ، از جناب حجاریان که سابقه تئوریزه کردن آزادی حقوقی همجنس بازی(روزنامه صبح امروز ، آبان۸۷) را در پرونده خود دارند ، بیان این مطالب به هیچ وجه عجیب نخواهد بود.

 

 برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن