دنیای سیاست
ما در دنیای سیاست زندگی می کنیم!

درخواست امارات از اسرائیل برای خرید پهپاد/پشت پرده همکاری های نظامی تل آویو و شماری از کشورهای عربی و اسلامی

رژیم صهیونیستی با اشاره به مخالفت خود با درخواست یک کشور عرب حوزه خلیج فارس برای خریداری پهپادهای این رژیم، از پشت پرده همکاری های نظامی بین تل آویو و شماری از کشورهای عربی و اسلامی پرده برداشت.

به گزارش دنیای سیاست به نقل از شبکه تلویزیونی الجزیره، شبکه تلویزیون رسمی رژیم اسرائیل فاش کرد که یک کشور عرب حوزه خلیج فارس چند سال پیش خواهان خریداری پهپاد “هرمس 4500” ملقب به «زیک» بود.

به گفته این شبکه، مسئولان امنیتی در تل آویو درخواست این کشور عرب حوزه خلیج فارس را رد کردند و همین امر سبب شد تا این کشور از چین پهپاد خریداری کند. وزارت جنگ رژیم اسرائیل در واکنش به این امر اعلام کرد که درباره قراردادهای امنیتی صادرات اظهار نظر نمی کند .

با وجود بایکوت رژیم اسرائیل درخصوص نام این کشور عرب حوزه خلیج فارس به درخواست واحد نظارت نظامی این رژیم، شبکه تلویزیون رسمی رژیم اسرائیل اعلام کرد که نام این کشور امارات است که در سال 2017 میلادی قراردادی با چین برای خریداری پهپاد به منظور اجرای عملیات هجومی و ترور در یمن امضا کرد.

این امر برخی خبرها و گزارش ها درخصوص رویکرد بعضی از کشورهای عربی و اسلامی برای توسعه همکاری نظامی و اطلاعاتی با رژیم اسرائیل را دور از انظار عمومی تقویت می کند.

روزنامه صهیونیستی هاآرتص در اواخر ماه نوامبر گذشته در تحقیقاتی فاش کرد: عربستان از سامانه های جاسوسی الکترونیکی اسرائیلی موسوم به “بیگاسوس 3” استفاده می کند که بر اساس تماس ها و قراردادهای امضا شده بین سال های 2014 تا 2017 میلادی از شرکت اسرائیلی “ان. اس. او” خریداری کرد. ارزش اولیه این قرارداد 55 میلیون دلار از مجموع 208 میلیون دلار قراردادهای یاد شده بود.

واحد صادرات نظامی وزارت جنگ رژیم اسرائیل ارائه اطلاعات درباره مبادلات تجاری نظامی با کشورهای عربی و اسلامی را که روابط دیپلماتیک با تل آویو ندارند، مستثنی کرده است.

بر اساس اطلاعات سال 2017 وزارت جنگ رژیم اسرائیل، صادرات سلاح تل آویو در سال 2017 میلادی با رشد 40 درصدی در مقایسه با سال قبل از آن به 9 میلیارد و دویست میلیون دلار رسیده است که 58 درصد این صادرات به کشورهای آسیایی و حاشیه اقیانوس آرام بوده است.

ایال علیمه تحلیلگر امور نظامی و امنیتی در رادیوی رژیم اسرائیل به شبکه الجزیره گفت: برخی کشورهای عربی و اسلامی روابط امنیتی و قراردادهای نظامی خود با تل آویو را پوشیده نگه داشته اند. این امر به نفع اسرائیل نیز هست، زیرا نمی خواهد برای این کشورها که رابطه دیپلماتیک با اسرائیل ندارند یا روابط آنها اساسا از حساسیت برخوردار است، چالش یا مشکلی پیش بیاید.

به گفته وی، درخواست امارات برای خرید پهپاد از رژیم اسرائیل “عجیب و غریب” نیست، زیرا نتانیاهو نخست وزیر و سایر سران این رژیم از “روابط مستحکم” بین تل آویو و کشورهای عربی سخن گفته اند که به درخواست این کشورها همچنان محرمانه باقی مانده است.

وی درباره ماهیت روابط امنیتی و نظامی بین رژیم اسرائیل و کشورهای عربی گفت: می توانیم از قراردادهای سلاح های پیشرفته و سامانه های فناوری یا پروژه های نظامی تولیدات مشترک صنایع نظامی اسرائیل و آمریکا سخن بگوییم که مورد توجه کشورهایی در خاورمیانه است که برای بستن قراردادها با تل آویو به سرعت وارد عمل شده اند.

علیمه گفت: رواج قراردادهای تسلیحاتی و افزایش سخن درباره آنها در این مرحله دارای پیش زمینه همکاری اطلاعاتی و هماهنگی امنیتی اسرائیل با “کشورهای میانه روی عرب” در زمینه “مبارزه با تروریسم” بوده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.